fbpx
ElektromobilnośćPolskaUsługiWrocław

GoScooter – największa wypożyczalnia skuterów na minuty we Wrocławiu

GoScooter w pigułce

Dokładnie 5 maja 2018 roku wystartowała wypożyczalnia skuterów na minuty – GoScooter. Flota małych pojazdów elektrycznych wynosiła wtedy równo 100 sztuk. Pierwszy sezon działalności okazał się sukcesem, a z usługi regularnie korzystało około 15 tys. użytkowników. Firma Scoot4r, nowy właściciel marki GoScooter, rozpoczęła sezon 2019 od ogłoszenia istotnych informacji. Właśnie zapowiedziano zwiększenie całkowitej liczby jednośladów do 200. Nowe pojazdy będą większe, a w samej aplikacji zostaną wyróżnione jako “premium”.

Ile kosztuje wypożyczenie skutera elektrycznego GoScooter?

  • 0,69 zł kosztuje każda rozpoczęta minuta
  • 0,09 zł kosztuje minuta postoju

Pierwsze dwie minuty korzystania z usługi są darmowe. Aktualnie istnieje jedna opcja regulowania płatności:

  • prepaid (przedpłata), konto trzeba doładować za minimum 10 zł

Jakie pojazdy ma w swojej ofercie GoScooter?

W usłudze dostępne są dwa modele skuterów – standardowy w kolorze zielonym oraz premium w kolorze białym. Wersja standardowa jest mniejsza, przejeżdza na jednym ładowaniu około 60 km z prędkością ograniczoną do 45 km/h. Model premium jest większy, a jazda na nim ma być bardziej komfortowa.

Stary i nowy jednoślad GoScooter
źródło: goscooter.pl

Jak zarejestrować się w GoScooter? Czy potrzebne jest prawo jazdy?

W systemie GoScooter można zarejestrować się na dwa sposoby:

  • przez aplikację
  • przez przeglądarkę

Rejestracja przez aplikację na Android oraz iOS jest nieskomplikowana i sprowadza się do podania swoich danych, wyrażenia niezbędnych zgód oraz przesłania zdjęcia obu stron prawa jazdy lub dowodu osobistego. Po pomyślnej weryfikacji, która z reguły trwa kilka godzin, konto zostaje aktywowane i można z niego korzystać.

Rejestracja przez aplikacje GoScooter

Rejestracja przez przeglądarkę na komputerze jest równie nieskomplikowana i wymaga podania dokładnie tych samych danych.

Do jazdy na skuterze jest potrzebne prawo jazdy, jeśli 18 lat ukończyłeś/aś po 18 stycznia 2013 roku (przed wejściem w życie ustawy o kierujących pojazdami). Oznacza to, że jeżeli w 2013 roku twój wiek był niższy niż 18 lat lub jeszcze nie jesteś osobą pełnoletnią, musisz posiadać prawo jazdy kategorii AM lub inne wyższej kategorii np. A, B, C.

Do jazdy na skuterze nie jest potrzebne prawo jazdy, jeśli 18 lat ukończyłeś/aś przed 19 stycznia 2013 roku. W takim przypadku wystarczy dowód osobisty.

Jaki jest zasięg usługi?

Elektryczne skutery miejskie dostępne są do wypożyczenia w określonej strefie. Ze strefy można wyjechać, ale zakończenie wypożyczenia jest wtedy niemożliwe – opłaty będą cały czas naliczane. W 2019 roku operator zapowiedział zwiększenie dostępnego obszaru, ale póki co ta zmiana nie jest jeszcze widoczna w aplikacji.

Aktualnie z usługi można skorzystać od południa (Gaj, Borek, Tarnogaj oraz część Grabiszynku) do północy (Różanka, Karłowice, Kleczków) oraz od zachodu (Nowy Dwór, Gądów, Pilczyce) do zachodnich dzielnic Wrocławia (Sępolno, Dębie, Bartoszowice).

Jak wypożyczyć skuter elektryczny?

Najpierw zlokalizuj na mapie w aplikacji pojazd, który chcesz wypożyczyć. Sprawdź stan naładowania baterii, zasięg oraz numer boczny. Swoją drogę planuj uwzględniając te dane i pamiętaj, że aby zakończyć wypożyczenie musisz być w strefie opisanej powyżej. Jeżeli wszystko Ci odpowiada, naciśnij przycisk “Rezerwuj“. Od tej chwili przez kolejne 15 minut nikt inny nie wypożyczy wybranego przez Ciebie jednośladu.

wybór pojazdu GoScooter

Następnie będąc już obok skutera po prostu naciśnij guzik “Uruchom“. Od tej chwili masz dwie darmowe minuty na przygotowanie się do jazdy. Po tym czasie każda minuta będzie naliczana zgodnie z cennikiem. Z tyłu kufra znajduje się czerwony przycisk służący do jego otwierania. W środku znajdziesz kask oraz specjalne czepki higieniczne. Załóż kask wraz z czepkiem, zamknij kufer, pchnij skuter do przodu aby zwolnić hamulec i już jesteś gotowy do jazdy 🙂

Parkowanie skutera elektrycznego

Znajdź miejsce w strefie operatora (można ją wygodnie sprawdzić na mapie w aplikacji), schowaj kask do kufra, aktywuj blokadę nogą i kliknij “Zakończ”. To wszystko – od tego momentu przestają być naliczane opłaty.

Ciekawostki

  • najdłuższy dystans pokonany przez jednego użytkownika to 25km
  • skutery najczęściej są wypożyczane w rejonie Rynku
  • Wtorek to dzień w którym notuje się najwięcej wypożyczeń
  • 14 minut to średni czas korzystania z GoScooter

Przydatne linki

Źródło
GoScooterFacebook
Tagi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Close
Back to top button
Bitnami