fbpx
Polska

Kto raz spróbuje, nie rezygnuje!

Carsharing rośnie w siłę!

Carsharing jest popularnym i rosnącym w siłę rozwiązaniem przemieszczania się. Co trzeci dorosły Polak z dużego miasta zna pojęcia carsharingu. Osoby korzystające z tego typu usług w badaniu jako ich główne zalety wymieniły wygodę oraz oszczędność. Zagadnienie jednak nie jest tak oczywiste, jakby mogło się wydawać.

Kto i jak często używa samochodów na minuty?

Nowi użytkownicy korzystają z carsharingu najczęściej z ciekawości (45%) lub chęci poznania usługi (21%) oraz ze względu na brak możliwości skorzystania z własnego środka transportu (18%). Pozostałą część stanowią osoby, które skorzystają z usługi w ramach oszczędności (11% badanych), wygody (10%) lub braku posiadania własnego samochodu (9%).

Źródło: ARC Rynek i Opinia, wrzesień 2018 

ARC Rynek i Opinia pod lupę wzięła też osoby, które korzystają z carsharingu i zbadała częstotliwość korzystania z niego. Okazało się, że aż 33% respondentów wypożycza pojazdy na minuty codziennie lub kilka razy w tygodniu. Ponadto 27% badanych stwierdziło, że używa pojazdów 2-3 razy w miesiącu, a 25% raz w miesiącu. Najmniejszy odsetek stanowią osoby korzystające z carharingu rzadziej niż raz w miesiącu – jest ich tylko 14%. Wniosek z tego prosty – kto raz spróbuje, nie rezygnuje.

Free-floating – swoboda w podróżach międzymiastowych

Carsharing w dużym stopniu może ograniczyć ruch samochodów w mieście, ponieważ zachęca mieszkańców do rezygnacji z używania prywatnych samochodów tam, gdzie nie jest to konieczne. Jednak coraz większym zainteresowaniem cieszy się usługa carsharingu międzymiastowego (free-floating). Chęć skorzystania z takiej formy jazdy wyraziło aż 51% badanych w grupie wiekowej 18-24 lata. Jak wynika z sondażu, przyszłość stanowi przemieszczanie się z miasta do miasta. Taką usługę oferuje już Traficar, Panek oraz CityBee.

Źródło: traficar.pl

Nie tylko samochody

Dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia twierdzi, iż usługi współdzielone to doskonała alternatywa dla prywatnych pojazdów, która w znacznym stopniu mogą przyczynić się do zmniejszenia ilości aut na drogach w centrum miast jak i w trasach międzymiastowych. Uważa także, że coraz więcej młodych mieszkańców aglomeracji miejskich rezygnuje z chęci posiadania własnego pojazdu na rzecz przemieszczania się komunikacją miejską, hulajnogą elektryczną, rowerem miejskim czy też samochodem elektrycznym. To właśnie takie rozwiązania usprawniają komunikację w miastach. To wygoda, oszczędność, mniejsze korki, więcej miejsc parkingowych, zmniejszona emisja spalin i czystsze środowisko.

W badaniu ARC Rynek i Opinia uczestniczyło 500 ankietowanych, mieszkańców dużych aglomeracjach miejskich znających przynajmniej jednego z wymienionych usługodawców carsharingu. Sondaż przeprowadzono we wrześniu 2018 roku.

Tagi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również

Close
Back to top button
Bitnami