fbpx
ElektromobilnośćŚwiat

Elektryczne hulajnogi wjeżdżają do Oslo

W pierwszym tygodniu marca br. do stolicy Norwegii zawitały hulajnogi elektryczne. Swoją usługę zaczęła oferować szwedzka firma VOI funkcjonująca już na kilku innych rynkach europejskich.

Najpierw był Sztokholm…

VOI zaczęło funkcjonować w sierpniu 2018 roku w Sztokholmie. Szybko zyskało popularność jako wygodna i ekologiczna alternatywa dla komunikacji miejskiej, aut oraz rowerów. Inwestorzy uwierzyli w potencjał drzemiący w szwedzkim startupie i w kilku rundach finansowania przeznaczyli około 80 mln $ na dalszy rozwój usługi. Ilość zarejestrowanych użytkowników przekroczyła już 120 tys. i cały czas dynamicznie rośnie.

Aktualnie firma działa we wspomnianym wcześniej Sztokholmie oraz m.in Madrycie, Maladze, Zaragozie, Paryżu, Lyonie oraz Lizbonie i Faro. Najnowszym rynkiem jest Oslo, a w planach są kolejne miasta.

VOI
VOI

Europejski startup

Jesteśmy szybszą alternatywą dla chodzenia, wygodniejszą alternatywą dla rowerów, bardziej ekologiczną alternatywą dla autobusów, taksówek oraz skuterów napędzanych silnikami spalinowymi.

Fredrik Hjelm, CEO VOI

W taki sposób pozycjonuje ofertę VOI jej szef i założyciel – Fredrik Hjelm. Ambicją VOI jest stworzenie europejskiej konkurencji dla amerykańskiego Lime’a i Birda.

Jak działa i ile kosztuje VOI?

Sama zasada działania aplikacji i procesu wypożyczania jest analogiczna do dobrze znanego na polskim rynku Lime (więcej o Lime możecie przeczytać TUTAJ). Koszt wypożyczenia elektrycznej hulajnogi VOI to 10 NOK (około 4,5 zł), a każda rozpoczęta minuta jazdy to 2 NOK (około 90 groszy). Szybkość urządzenia jest limitowana do 20 km/h.

Konkurencja nie śpi

Swoje wejście do Oslo zapowiedziały również inne firmy m.in. norweski startup – Zvipps.

Możemy się tylko zastanawiać kiedy do głosu dojdą niezadowoleni dużą ilością nowych pojazdów i ich usytuowania w miejskiej przestrzeni Norwegowie. Tego typu negatywne sygnały pojawiają się na każdym rynku na którym oferuje się hulajnogi elektryczne na minuty.

KT

Przez
[1] Tech Crunch[5] Neuck
Źródło
[2] VOI[3] VOI[4] Visit Oslo
Tagi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Bitnami